Mikołaj w PSP w Olszance…

„Idzie, idzie święty z długą siwą brodą,
a dwaj aniołkowie za ręce go wiodą.
Każdemu nad głową złota gwiazdka świeci,
idą i szukają samych grzecznych dzieci”.

W Polsce dzień Świętego Mikołaja obchodzony jest tradycyjnie 6 grudnia jako wspomnienie Świętego Mikołaja biskupa Miry. Rankiem tego dnia dzieci, które przez cały mijający rok były grzeczne, znajdują drobne upominki, ukryte pod poduszką lub w innym specjalnie przygotowanym w tym celu miejscu.

Również do Publicznej Szkoły Podstawowej w Olszance dotarła w grudniowy, mroźny poniedziałek niezwykła osoba, sam Święty Mikołaj z pomocnikami: aniołkami, elfami i diabełkami (w tej roli uczniowie: Roksana Golonka, Julia Bodniak, Maksymilian Narejko, Julia Malinowska, Kacper Linkowski, Julia Wachowska,  oraz Ola Oliwa). Przybył ze swoją świtą na wezwanie zawarte w listach napisanych do niego  przez dzieci, a także samego Samorządu Uczniowskiego SP. Jakże miło było usłyszeć w trakcie lekcji czarodziejski dzwonek przybysza z Laponii.

Mikołaj (w tej roli Jakub Gall) najpierw zawitał do klas najmłodszych, sprawdził wraz ze swoimi pomocnikami, czy wszystkie dzieci były grzeczne, posłuszne rodzicom i czy pilnie się uczyły.  Dopiero po wysłuchaniu opowieści najmłodszych, wierszyków i piosenek wręczył upragnione prezenty- paczki ze słodkościami. Następnie odwiedzał kolejno klasy: czwartą, piątą i szóstą, nic się nie ukryło przed czujnym okiem Mikołaja.  Święty był oczarowany tak miłym powitaniem i występem dzieci, w nagrodę  rozdał paczki ze słodyczami, a   niektórym dzieciom, zwłaszcza tym starszym  podarował bilety do kina na filmy: ”Hotel Transylwania II”,  „Bella i Sebastian II” oraz „Piotruś. Wyprawa do Nibylandii”.  Mikołaj nie zapomniał również o pracownikach administracji i obsługi, nauczycielach i dyrekcji. Wszystkim wręczył słodkości i złożył życzenia.  Również Mikołaj  został obdarowany przez dzieci, otrzymał podziękowania oraz życzenia długiego zdrowia. Wszyscy w tym dniu otrzymali nagrody. Radości nie było końca.

Na pożegnanie Mikołaj podziękował za tak wdzięczne przyjęcie, nieskrywany uśmiech i radość dzieci, a także zapowiedział, że na pewno wróci do naszej szkoły za rok i przywiezie cały worek prezentów dla grzecznych dzieci. A te, które już coś nabroiły, mają teraz szansę na poprawę.

Tekst opracowała Joanna Sowierszenko

Foto Wioletta Perkowska